Trzykrotka to bardzo wdzięczna i prosta w uprawie roślina. Zachwyca swoimi przebarwionymi liśćmi i nader szybko rośnie. Z jednej rośliny z łatwością można uzyskać mnóstwo sadzonek, co pozwala szybko stworzyć imponującą kompozycję. Bogactwo kolorów liści odmian trzykrotek sprawia, że to doskonała roślina do kolekcjonowania.

Pochodzenie trzykrotki

Trzykrotka, Tradescantia to roślina należąca do rodziny Komelinowatych. Pochodzi z Ameryki, gdzie spotkać ją można od Kanady aż do Argentyny. Do rodziny tej należy ok. 70 gatunków, z których do domowej uprawy nadaje się około 12 gatunków.  Nazwa Tradescantia pochodzi od Johnów Tradescantów (ojca i syna) – angielskich ogrodników. Roślina uchodzi za łatwą w uprawie i w rozmnażaniu, dlatego jest gatunkiem lubiany w obiektach użyteczności publicznej. Kwiaty trzykrotki są małe i promieniste, trójkrotne i kolorowe. Owocem jest trójkomorowa torebka z jednym lub dwoma nasionami.

Tradescantia 'Pink Joy’

Trzykrotka – pielęgnacja i warunki uprawy

Trzykrotka potrzebuje dużo rozproszonego światła, w przeciwnym razie roślina może przyjąć barwę zieloną. Optymalna temperatura to ok 20°C, co więcej roślina lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego można doniczkę umieścić w dodatkowym pojemniku z wodą.

Najlepszym podłożem do uprawy będzie podłoże torfowo-gliniaste z domieszką piasku o odczynie zbliżonym do obojętnego. Od wiosny do jesieni roślinę zasilamy mieszanką nawozów wieloskładnikowych. Trzykrotkę najlepiej rozmnażać wiosną z sadzonek posiadających co najmniej dwie pary liści.

Odmiana 'Pink Joy’

Trzykrotka – popularne gatunki i odmiany

Trzykrotka wirginijska i jej odmiany:

  • Trzykrotka wirginijska ‘Bilberry Ice’,
  • Trzykrotka wirginijska ‘Charlotte’,
  • Trzykrotka wirginijska ‘Innocence’ (trzykrotka biała),
  • Trzykrotka Andersona – Tradescantia × andersoniana,
  • Trzykrotka zwisła – Tradescantia zebrina.

Choroby nieinfekcyjne trzykrotki

Zasychanie wierzchołków liści – objawem choroby jest brązowienie i zasychanie wierzchołków liści. Przyczynia się do tego zbyt suche powietrze oraz przesuszenie korzeni. Rozwiązaniem jest równomierne podlewanie rośliny oraz zraszanie rośliny.

Choroby infekcyjne trzykrotki

Zgnilizna sadzonek trzykrotki – objawem choroby jest pojawienie się u nasady sadzonek brązowych, czerniejących plam, które w miarę czasu zaczynają się powiększać. Zdarza się, że liście rośliny zamierają. Może się także powiać szary nalot pleśni, dlatego porażoną roślinę należy usunąć. Sadzonkę najlepiej pobrać od zdrowej rośliny i ukorzeniać ją w świeżym podłożu lub w czystej wodzie.

Plamistość liści trzykrotki – objawem choroby są pojawiające się na liściach szarobrązowe plamy o ciemniejszych obwódkach, a porażone liście w konsekwencji zamierają. Zainfekowaną roślinę należy popryskać preparatem ochronnym zgodnie z załączonymi instrukcjami.

Trzykrotka – najważniejsze szkodniki

Wciornastek czerniec – efektem żerowania (lipiec-sierpień) wciornastków są pojawiające się srebrzystobiałe plamy z czarnymi grudkami, będącymi odchodami owadów. Do zwalczania w domowych warunkach można zastosować np. preparat na bazie czosnku. Można stosować też napar przyrządzony z wrotyczu lub roztwór ciepłej wody (2 litry), denaturatu (50 ml) i płynu do mycia naczyń (kilka kropli). Przygotowanymi preparatami przecieramy liście, zwracając szczególną uwagę na spód blaszki liściowej.

Opuchlak truskawkowiec – to pospolity szkodnik atakujący zarówno rośliny sadownicze jak i ozdobne. Objawem działalności tego chrząszcza są nieregularne wyżery na brzegach liści. Dorosłe opuchlaki można pozbierać i zniszczyć, jednak prawdziwy problem kryje się jednak w ziemi. To tam żerują larwy odżywiające się korzeniami. W wyniku ich uszkadzania roślina traci kolor i staje się coraz słabsza, wiec w konsekwencji więdnie. Metodą biologiczną jest zastosowanie nicieni owadożernych, które szybko doprowadzają do śmierci larw.

Mszyca brzoskwiniowa – efektem żerowania są pojawiające się żółte plamy oraz zanieczyszczenia wylinkami i spadzią. Do zwalczania można używać takich preparatów owadobójczych. Mszyce można zwalczać preparatami naturalnymi na bazie czosnku.

Ciekawostki o trzykrotce

Tradescantia zebrina (znana również jako Wędrujący Żyd) – to roślina stosowana w medycynie ludowej przy leczeniu przeziębień, problemów z macicą, nadciśnieniem i gruźlicą. W Meksyku przygotowuje się napój o nazwie Matali. Jest on wywarem z liści z dodatkiem soku z cytryny i miodu. Napój wykorzystywany jest w leczeniu infekcji dróg moczowych i problemów z nerkami. Roślina wykorzystywana jest także w medycynie chińskiej. W internecie można  znaleźć znacznie dłuższą listę chorób, przy których wykorzystywany jest napar lub wywar z liści Tradescantia zebrina. Wśród nich są między innymi: zapalenie spojówek, cukrzyca, czerwonka czy hemoroidy. W sieci można znaleźć także informację o prowadzonych badaniach z wykorzystaniem Tradescantia zebrina w leczeniu nowotworów.