Kroton to roślina z rodzin wilczomleczowatych pochodząca z południowo-wschodniej Azji. W naturalnym środowisku rośnie jako krzew dorastający do kilku metrów wysokości. Najbardziej znaną odmianą jest kroton pstry, od którego pochodzi wiele odmian ogrodniczych. Olej pozyskiwany z rośliny stosowany jest jako środek przeczyszczający. Niektóre źródła podają jednak, że już jedna kropla oleju może powodować skutki uboczne, a 20 może spowodować śmierć.


Stanowisko i pielęgnacja

Optymalne stanowisko dla krotona powinno być dość dobrze nasłonecznione – światło rozproszone, ciepłe o umiarkowanej wilgotności powietrza. Ilość światła ma kluczowy wpływ na wybarwienie liści. Należy pamiętać, że roślina jest wrażliwa na przeciągi. Idealna temperatura to 18 – 22 °C, zimą nieco niższa, ale nie spadająca poniżej 15 °C. Jako podłoże najlepsza będzie mieszanka uniwersalnej ziemi, torfu i piasku o pH 6 – 6,5.


Rozmnażanie


Roślinę rozmnażamy za pomocą sadzonek wykonanych z nie zdrewniałych pędów. Obcięte sadzonki wydzielają tężejący na powietrzu sok, dlatego wstawiamy je na początek do ciepłej wody (wystarczy parę godzin). Następnie końcówkę wkładamy do ukorzeniacza i sadzimy do podłoża będącego mieszaniną ziemi i piasku. Temperatura gleby powinna wynosić 25-30 °C. Wspomnieć należy, że ukorzenienie krotona jest trudne.


Podlewanie i nawożenie

Roślinę w okresie letnim podlewamy 2-3 razy na tydzień utrzymując odpowiednią wilgotność gleby, nie dopuszczając do jej przesuszenia. W zimie wystarcza podlewanie co 5 dni. Do podlewania używamy ciepłej wody. W okresie letnim możemy zasilać roślinę płynnym nawozem mniej więcej co 15 dni.


Choroby i szkodniki


Brak wybarwienia liści krotona


Objawem jest utrata purpurowej barwy na liściach, które zaczynają zielenieć. Przyczyną tej choroby jest niedostateczna ilość światła. Rozwiązaniem jest zapewnienie roślinie odpowiednio naświetlonego stanowiska.


Bakteryjna plamistość liści krotona

Objawem tej choroby są pojawiające się na liściach plamy w kolorze brązowym, przechodzące następnie w kolor czarny. Plamy mają średnicę około 1 cm, a ich brzegi są postrzępione. Dookoła plam umiejscawia się korkowa obwódka. Zainfekowaną roślinę należy opryskać kilkukrotnie takimi środkami jak: Biosept, Bioczos, Biochron, Biochikol.

Rizoktonioza


Objawem tej choroby są pojawiające się na liściach, znajdujących się tuż nad podłożem, szarobrązowych plam. Wokół tych plam tkanki zaczynają żółknąć, czego konsekwencją są zamierające liście. Porażone liście należy usuwać.


Antraknoza krotona


Objawem choroby jest pojawienie się szarobrązowych plam dochodzących do kilku centymetrów średnicy. Liście zainfekowanej rośliny zaczynają obumierać. Porażone liście należy usunąć, a roślinę spryskać preparatem: Biosept, Biochikol, Pokon Biochitan, Bioczos, Biochron.


Zgorzel zgnilakowa krotona


Objawem tej choroby są pojawiające się u nasady łodygi szare i brązowe plamy, które następnie przesuwają się na korzenie i wierzchołek rośliny. Zainfekowana roślina można podlać preparatem Biosept. Ważne, żeby roślina miała odpowiednią wilgotność i temperaturę.


Przędziorek chmielowiec

Owad żeruje od spodu liści, wysysając zawartość komórek i tym samym powodując czerwone przebarwienia. Efektem żerowania na wierzchniej stronie liścia są mozaikowate plamy. Zaatakowaną roślinę należy spryskać na przykład preparatem Polysect Hobby. Oprysk wykonujemy dwu lub trzykrotnie, co około 10 dni.


Wciornastek zachodni

Szkodniki żerują na spodniej stronie młodych liści, powodując ich uszkodzenie w postaci srebrzystych plam. Następstwem tego jest brak nowych liści. Zaatakowaną roślinę pryskamy preparatem Provado Plus.


Wełnowiec cytrusowiec

Wełnowiec żeruje na górnej stronie liścia, zanieczyszczając go białą wydzieliną woskową. Wzrost rośliny jest zahamowany. Zaatakowaną roślinę możemy przemyć mieszanką wody i alkoholu (spirytus, denaturat), bądź wody i szarego mydła. Do takiego roztworu warto też dodać nieco płynu do naczyń. Inną mieszankę przeciw wełnowcom możemy wykonać z wody i oleju parafinowego. Preparat ten odcina dostęp powietrza, co skutkuje wyginięciem szkodników. Po zabiegu należy roślinę opłukać.


Misecznik szklarniowiec


Ówad żeruje na wierzchniej stronie liścia, wysysając sok i pozotawiając lepką wydzielinę. Roślinę można opryskać preparatem Provado Plus.