Chipsy są idealną przekąską, po którą sięgamy podczas spotkania z przyjaciółmi lub leżąc na kanapie i oglądając film. Raz na jakiś czas możemy pozwolić sobie na tę kaloryczną przekąskę, ale jeśli często będziemy je spożywać to odbije się to na naszym zdrowiu i wyglądzie. Chipsy ziemniaczane zazwyczaj obfitują w sól, tłuszcze nasycone oraz dodatki, o których lepiej nie mówić. Więc jak zastąpić chipsy ziemniaczane czymś zdrowszym? Możemy je samodzielnie przygotować w domu, w sposób szybki, tani, i przede wszystkim zdrowy!

Do przygotowania wegańskich chipsów nie potrzebujemy wielu składników – wystarczy wybrać ulubione warzywa i odpowiednio je przygotować. Do zrobienia tej szybkiej przekąski nadają się bataty, buraki, jabłka, marchewki, selery oraz jarmuż i wiele, wiele innych warzyw.

Chipsy z jarmużu

Są niezwykle smaczne i szybkie w przygotowaniu, do ich zrobienia potrzebujemy jeden pęczek jarmużu. Liście myjemy, „szarpiemy” na mniejsze kawałki, pozbywamy się łodyg i delikatnie smarujemy oliwą, posypujemy solą, słodką lub ostrą papryką. Całość mieszamy ze sobą uważając, aby nie uszkodzić delikatnych liści jarmużu. Chipsy wykładamy na blachę z papierem do pieczenia i wstawiamy do nagrzanego piekarnika (150 stopni). Chipsy po około 5 minutach powinny być gotowe, są chrupiące i aromatyczne, dłuższe trzymanie chipsów w piecu może sprawić, że się spalą i będą gorzkawe.

Chipsy z batatów

Ciekawą przekąską są chipsy z batatów. Do ich przygotowania potrzebujemy słodkich ziemniaków, pikantnej przyprawy oraz oliwy lub oleju roślinnego. Batatów nie trzeba obierać ze skórki, wystarczy je dokładnie wyszorować. Do krojenia przyda się bardzo ostry nóż lub krajalnica do warzyw, dzięki temu uzyskamy bardzo cienkie plasterki. Posmarowanie chipsów olejem zapobiegnie ich spaleniu. Przyprawione plastry batatów rozkładamy na blaszce z papierem do pieczenia i wkładamy do pieca nagrzanego do temperatury 160 stopni. Pieczemy przez 40 minut kontrolując, czy bataty się nie przypalają. Po wyjęciu z pieca posypujemy chipsy solą z chili.

Chipsy z kalarepy

Kalarepa to warzywo, które idealnie smakuje pod każdą postacią, warto więc spróbować zrobić z niej chipsy. Możemy przygotować je podobnie jak bataty, a możemy też zrobić wersję niewegańską z serem. Kalarepę dokładnie myjemy i trzemy na tarce (drobne oczka), delikatnie solimy i zostawiamy na chwilę. Po paru minutach odsączamy ją z nadmiaru wody. Do całości dodajemy starty ser mozzarela, sól i pieprz i formujemy niewielkie, płaskie placuszki, które kładziemy na papier do pieczenia. Tak przygotowana kalarepa piecze się około 30 minut w temperaturze 170 stopni. Po upływie czasu wyjmujemy chipsy z piekarnika i pozostawiamy na papierze do całkowitego wysuszenia.

Chipsy z selera

Z selera możemy zrobić zarówno frytki jak i chipsy. Z tym warzywem korzeniowym postępujemy podobnie jak z batatem. Niewielkie bulwy obieramy ze skóry, kroimy w cienkie plasterki, smarujemy delikatnie oliwą i posypujemy ziołami prowansalskimi oraz solą. Wykładamy na blaszkę z papierem do pieczenia i pieczemy przez 30 minut w temperaturze 150 stopni, warto włączyć termoobieg. Czas pieczenia zależy od grubości chipsów, jeśli są grube to pieczemy je nieco dłużej. Posiadacze gilotyny do warzyw mogą uzyskać cieńsze chipsy, które wymagają krótszego czasu pieczenia.

Chipsy z suszarki

Osoby, które posiadają suszarkę do warzyw lub dehydrator mogą w łatwy sposób zrobić chipsy z cukinii, wystarczy pokroić warzywo w cieniutkie plasterki (najlepiej za pomocą gilotyny do warzyw). Plasterki cukinii posypujemy tymiankiem, pieprzem oraz solą. Tak przygotowane warzywo umieszczamy na sitkach suszarki i suszymy, aż będą gotowe.

Chipsy z rzodkiewki

To wersja na słodko. Pokrojone w cienkie plastry rzodkiewki wkładamy do miski i przyprawiamy miodem i cynamonem, nieco solimy i skrapiamy oliwą. Całość delikatnie mieszamy i wykładamy na papier do pieczenia, warto poświęcić trochę czasu i równomiernie rozłożyć chipsy, tak aby na siebie nie zachodziły. Pieczemy je w temperaturze 150 stopni, z funkcją termoobiegu przez 30 minut. Dobrze jest kontrolować co jakiś czas, ponieważ mogą się przypalać. Chipsy są najlepsze dopiero jak wystygną.

Chipsy ze szpinaku

To bardzo aromatyczny pomysł na przekąskę. Do liści szpinaku dodaje się czosnek, dzięki temu po całym domu roznosi się cudny szpinakowo-czosnkowy aromat. Najlepiej kupić gotowy, już umyty produkt w worku, dodajemy do tego parę kropel oliwy, sól, ostrą paprykę i przeciśnięty przez praskę czosnek (1 – 2 ząbki), całość mieszamy, energicznie potrząsając torebką. Kiedy liście dokładnie pokryją się przyprawami –wykładamy je na blaszkę do pieczenia pokrytą papierem. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 150 stopni przez 10 minut. Liście powinny być rozłożone równomiernie, najlepiej aby nie stykały się ze sobą. W przeciwnym razie mogą nie być wystarczająco chrupkie.

Chipsy z bakłażana po śródziemnomorsku

Przed przygotowaniem bakłażana trzeba usunąć z niego goryczkę. Pokrojone w cienkie plastry bakłażany solimy i zostawiamy, po paru chwilach bakłażana należy wypłukać pod zimną wodą i odsączyć ręcznikiem papierowym. Przed pieczeniem bakłażan powinien być wysuszony. Do miseczki dodajemy oliwę z oliwek oraz zioła – bazylię, pietruszkę, oregano, rozmaryn (można wykorzystać mieszankę ziół prowansalskich) pieprz i sól. Bakłażana obtaczamy w miseczce z przyprawami i pieczemy w temperaturze 150 stopni przez 25 minut. W połowie czasu możemy przewrócić plastry na drugą stronę.

Chipsy pomidorowe

Do zrobienia pomidorowych chipsów potrzebujemy pomidorów, parmezanu, oliwy z oliwek, soli, czosnku oraz suszonej bazylii i czosnku w proszku. Pomidory kroimy na grubsze plasterki za pomocą ostrego noża. Smarujemy je oliwą oraz przyprawami i posypujemy parmezanem. Całość pieczemy na papierze do pieczenia w piekarniku nagrzanym do temperatury 150 stopni, czas pieczenia zależy od grubości plastrów, dlatego co 20 minut dobrze jest sprawdzić, jak wyglądają nasze chipsy.