Roślina należąca do rodziny amarylkowatych, w naturalnym stanie występuje w Afryce Południowej. W swoim naturalnym środowisku roślina uważana jest za gatunek zimozielony lub półzimozielony. Z licznych bulwek roślina wypuszcza długie liście, mogą one dorastać do 40 cm. Na końcach blaszki liściowej widoczne są delikatne, białawe włoski. Blaszka liściowa jest ciemnozielona może być lśniąca lub całkiem gładka. Roślina wypuszcza długie łodygi, na końcu, których pojawiają się kwiatostany. To białe baldachy szerokie na 5 cm. Składają się z cieniutkich, białych pręcików, które zakończone są żółtymi pylnikami. Płatki korony są białe i niepozorne. Owoce to mięsiste czerwone lub pomarańczowe jagody. Ze względu na urocze kwiatostany roślina zwana jest pędzlem do golenia lub pędzlem malarskim.
Wymagania w uprawie
Roślina należy do tych łatwiejszych w uprawie, które nie wymagają naszej stałej uwagi i szeptania zaklęć. Krasnokwiat poradzi sobie w miejscu o słabszym naświetleniu. Intensywne światło uszkadza liście powodując przypalenia i odbarwienia blaszki liściowej. W stanie naturalnym rośnie w cieniu, pod drzewami. Najlepiej czuje się na oknie zachodnim, u nas parę doniczek stoi w słabo oświetlonej części pokoju i doskonale sobie radzi. Gleba powinna być przepuszczalna, zaleca się do żyznej ziemi dodać nieco piasku, zapewni to doskonałe warunki powietrzne bulwom. Korzeni się poziomo, więc pojemniki powinny być dość szerokie i niekoniecznie głębokie. Roślina rośnie raczej powoli, każdego roku wytwarza tylko dwa liście z każdej bulwy. Gatunek wystarczy dzielić co 5 – 7 lat. My robimy to trochę częściej, bo znamy bardzo dużo chętnych na krasnokwiaty, które wracają do łask, a bardzo trudno je kupić.
Kwiaty pojawiają się od jesieni do zimy, u nas jest to zazwyczaj jesień. Liście wytwarzane są głównie wiosną oraz początkiem lata. Roślina toleruje okresy suszy, nie jest atakowana przez owady, nie choruje. Naszych krasnokwiatów nie nawozimy i staramy się zapewnić nim spoczynek zimowy, ale dopiero po przekwitnięciu. Ograniczamy wtedy podlewanie rośliny.
Rozmnażanie krasnokwiatu białokwiatowego
Generalnie najlepiej roślinę dzielić, ponieważ co roku tworzy ona cebulki przybyszowe. Można również wysiewać nasiona, ale pożądany efekt uzyskamy dopiero po długim czasie. Krasnokwiat uzyskany z nasion zakwitnie dopiero po 5 latach. Uważa się, że rośliny te nie lubią przesadzania, my jednak nie zauważyliśmy tego.