Orzech włoski to nie tylko pyszna i zdrowa przekąska, ale także skarbnica wartościowych składników odżywczych i leczniczych. Nie tylko owoce, ale także liście tego drzewa mają wiele korzyści dla zdrowia i mogą być używane w domowej apteczce. W tym artykule poznasz, jakie są właściwości liści orzecha włoskiego i jak je zastosować na różne dolegliwości.

Jakie składniki zawierają liście orzecha włoskiego?

Liście orzecha włoskiego są bogate w witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę K, witaminę PP, kwas askorbinowy, sole mineralne (m.in. żelazo, magnez, potas, wapń), flawonoidy (m.in. kwercetyna, rutyna), garbniki, żywice, olejki eteryczne i juglon – związek o silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Jak liście orzecha włoskiego wpływają na organizm?

Liście orzecha włoskiego mają działanie ściągające, grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, odtruwające i wzmacniające . Stosowane doustnie poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych i serca, usprawniają metabolizm, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspomagają trawienie i usuwają pasożyty z przewodu pokarmowego . Stosowane zewnętrznie przyspieszają gojenie się ran, łagodzą stany zapalne skóry (np. trądzik, egzema), zwalczają grzybicę skóry i paznokci, zmniejszają potliwość dłoni i stóp oraz pogłębiają brązowy kolor włosów .

Na jakie schorzenia można wykorzystać liście orzecha włoskiego?

Liście orzecha włoskiego można stosować w różnych postaciach: jako napar, odwar, nalewkę, okład lub płukankę. Oto kilka przykładów zastosowań liści orzecha włoskiego na konkretne dolegliwości:

Biegunka – należy pić napar z liści orzecha włoskiego (2 łyżki suszu zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 20 minut) lub nalewkę z orzecha włoskiego (100 g świeżych lub 50 g suszonych liści zalać 0,5 l spirytusu i odstawić na 2 tygodnie w ciemnym miejscu) po łyżeczce przed każdym posiłkiem.

Cukrzyca – należy pić odwar z liści orzecha włoskiego (3 łyżki suszu gotować w litrze wody przez 10 minut) po pół szklanki trzy razy dziennie przed posiłkami.

Pasożyty jelitowe – należy pić napar z liści orzecha włoskiego na czczo przez kilka dni.

Krwawienia z nosa – należy wkraplać do nosa napar z liści orzecha włoskiego lub przyłożyć do nosa gazik nasączony nalewką z orzecha włoskiego.

Rany i owrzodzenia – należy przemywać je odwarem z liści orzecha włoskiego lub nakładać okłady z naparu z liści orzecha włoskiego.

Stany zapalne skóry – należy robić kąpiele lub okłady z odwaru z liści orzecha włoskiego, lub smarować skórę maścią z liści orzecha włoskiego (50 g suszu zmieszać z 100 g masła) lub olejem z liści orzecha włoskiego (50 g świeżych lub 25 g suszonych liści zalać 0,5 l oleju słonecznikowego i odstawić na 2 tygodnie w ciemnym miejscu).

Grzybica skóry i paznokci – należy smarować zmienione miejsca olejem lub maścią z liści orzecha włoskiego, lub robić okłady z naparu z liści orzecha włoskiego.

Potliwość dłoni i stóp – należy robić kąpiele lub okłady z odwaru z liści orzecha włoskiego, lub smarować dłonie i stopy olejem, lub maścią z liści orzecha włoskiego.

Rozjaśnianie i brązowanie włosów – należy płukać włosy naparem lub odwarem z liści orzecha włoskiego po każdym myciu głowy.

Jak dawkować liście orzecha włoskiego?

Liście orzecha włoskiego są bezpieczne w stosowaniu, jednak należy zachować umiar i nie przekraczać zalecanych dawek. Zbyt duża ilość liści orzecha może powodować nudności, wymioty, biegunkę lub reakcje alergiczne. Ponadto liście orzecha mają silne właściwości barwiące i mogą plamić skórę i ubrania. Przed użyciem liści orzecha warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy zbierać liście orzecha włoskiego?

Liście orzecha włoskiego są cennym surowcem leczniczym i można je zbierać i suszyć samodzielnie. Najlepszy czas na zbieranie liści orzecha włoskiego to maj i czerwiec, kiedy są już dobrze rozwinięte, zielone i zdrowe. Należy unikać liści z plamami lub innymi objawami chorobowymi. Liście orzecha włoskiego po ususzeniu powinny zachować zielony kolor.

Jak zrobić nalewkę z liści orzecha na wzmocnienie i poprawę włosów

Liście orzecha włoskiego to naturalny lek na wiele dolegliwości. Można z nich zrobić nalewkę, która wzmacnia organizm i poprawia stan włosów. Aby ją zrobić, potrzebujesz następujących składników:

30 g dobrze wysuszonych liści orzecha (2-3 łyżki suszu)

150 ml alkoholu dowolnego rodzaju

100 ml czystej wody źródlanej

Liście orzecha włoskiego należy rozdrobnić na małe kawałki i umieścić w słoiku. Następnie zalać je alkoholem i wodą. Słoik należy dokładnie zakręcić i odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce, codziennie mieszając zawartość.

Po 2 tygodniach nalewkę należy odcedzić przez gazę i przechowywać w lodówce przez kolejne 5-6 dni.

Nalewkę można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Wewnętrznie należy pić po łyżce nalewki 2 razy dziennie przez 2 tygodnie, a potem zrobić miesięczną przerwę i powtórzyć kurację. Nalewka obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, ułatwia trawienie i usuwa pasożyty z jelit.

Zewnętrznie nalewkę można stosować jako płukankę do włosów. W tym celu należy rozpuścić 10-12 kropli nalewki w litrze wody i opłukać nią włosy po umyciu szamponem. Nalewka wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu i nadaje im brązowy odcień.

Liście orzecha włoskiego to naturalny lek na wiele dolegliwości. Warto mieć je pod ręką i wykorzystywać ich właściwości w domowej apteczce. Pamiętaj jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku i nie lekceważ objawów chorobowych. Liście orzecha mogą być pomocniczym środkiem leczniczym, ale nie mogą zastępować profesjonalnej opieki medycznej.