Epipremnum złociste to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce. Jest to roślina, która posiada właściwości oczyszczające powietrze. Dodatkowo jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. W artykule dowiesz się więcej na temat epipremnum złocistego – jakie ma wymagania, jak ją pielęgnować i jakie są jej właściwości oczyszczające.

Epipremnum złociste to roślina pochodząca z wyspy Moorea w archipelagu Wysp Towarzystwa. Roślina ta została introdukowana na całym świecie i występuje w Afryce, Azji, Australii, na wyspach Oceanii i w Ameryce. W Polsce jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.

Stanowisko

Epipremnum złociste preferuje stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu. Im roślina ma jaśniejsze liście, tym więcej światła wymaga. Najlepiej, aby epipremnum złociste było ustawione w rozproszonym świetle.

Podlewanie

Epipremnum złociste najlepiej podlewać niewielką ilością wody, ale często. Latem podlewamy epipremnum co 4-5 dni, a zimą co 7-8 dni, po wcześniejszym upewnieniu się, że wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Po każdym podlewaniu należy wylać nadmiar wody ze spodka.

Nawożenie

W przypadku Epipremnum złocistego, zaleca się nawożenie raz w miesiącu, stosując nawóz do roślin doniczkowych. Najlepiej stosować nawóz o niskim stężeniu azotu i wyższym stężeniu fosforu i potasu .

Przesadzanie

Epipremnum złociste przesadzamy co 2-3 lata, ale nie musimy zmieniać za każdym razem doniczki na większą. Roślina ta ma słabo rozbudowany system korzeniowy, więc nie potrzebuje dużej doniczki. Wymieniamy tylko ziemię na świeżą, stosując uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych.

Rozmnażanie

Epipremnum złociste łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe. Każda sadzonka powinna mieć 2 węzły. Obrywamy dolne liście i wkładamy sadzonkę do wody lub od razu do doniczki wypełnionej podłożem przeznaczonym do produkcji rozsady.

Choroby nieinfekcyjne

Epipremnum złociste może mieć problemy z liśćmi, które zaczynają żółknąć i opadać. Przyczyną może być nadmiar wody lub zbyt niska temperatura.

Choroby infekcyjne

Roślina ta może być atakowana przez chorobę grzybową rizoktoniozę, która poraża rośliny zarówno doniczkowe, jak i ogrodowe. Infekcja rozwija się w podłożu, infekując w pierwszej kolejności korzenie. Zaczynają one butwieć i przestają pobierać z gleby wodę i substancje odżywcze.

Szkodniki

Szkodniki mogą pojawić się na Epipremnum złociste bez wyraźnej przyczyny, ale często sprzyjają im błędy pielęgnacyjne. Rośliny przenawożone azotem są bardziej podatne na mszyce. Szkodniki występują w dużych koloniach i wysysają sok z roślin, co prowadzi do powstawania plam na blaszkach liściowych.

Roślina może być atakowana również przez wełnowce. Są to owady, które żywią się sokami wysysanymi z roślin. Ich ciało pokryte jest białym nalotem przypominającym wełnę. Ich pojawieniu się sprzyja zbyt wysoka temperatura i zbyt suche powietrze w pomieszczeniu.

Epipremnum złociste – właściwości lecznicze

Według niektórych źródeł naukowych ekstrakt z różnych części Epipremnum aureum jest stosowany jako lek do leczenia różnych chorób. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe.

Uwaga: Roślina zawiera szczawiany wapnia, które mogą powodować podrażnienia skóry i uczulenia. Dotyczy to ludzi, ale także zwierząt domowych. Spożycie prowadzi do zatrucia pokarmowego.