Od pewnego czasu, przeglądając strony internetowe popularnych serwisów sprzedażowych, możemy się natknąć na zdjęcia tęczowych róż. Sprzedawcy kuszą nas oryginalnie wyglądającymi kwiatami. W ofercie są paczuszki nasion, otrzymamy je głównie z Chin za parę złotych. Sprzedawca gwarantuje Ci tęczowe róże. Niejedna z kobiet zauroczona wizją zachwyconych sąsiadek dała się skusić na nasiona tejże rośliny.

Tęczowe róże z nasion, czy to w ogóle jest możliwe?

Uprawa róż z nasion jest możliwa, tylko jest stosunkowo trudna, a na efekty trzeba czekać bardzo długo, dodatkowo nasiona wymagają procesu stratyfikacji (przechłodzenia przed wysiewem), a siewki specjalnych warunków wzrostu.

Należy wiedzieć, że nawet jeśli wystarczy nam cierpliwości – to z nasion nie uzyskamy takiej róży, jaką wyhodujemy z rozmnażania poprzez sadzonki (wierna kopia rośliny matecznej), ponieważ w wyniku rozmnażania poprzez nasiona dochodzi do rozszczepienia cech (podziały komórek i materiału genetycznego).

Wzrost róży trwa bardzo długo, więc jeśli uda nam się otrzymać jakieś kwiaty to na pewno nie będą to tęczowe róże, a reklamacji może nie być już gdzie zgłaszać. Daliśmy się po prostu nabić w butelkę. Do tej pory nie udało się naukowcom w ten sposób zmodyfikować genetycznie róży, nie jestem nawet pewna czy którykolwiek z uczonych próbował.

Ale przecież w Internecie widziałam tęczowe róże…

Tak, w Internecie są zdjęcia. Czy są prawdziwe, czy przerabiane przy pomocy programów graficznych? Bez wątpienia powstają przy pomocy komputerów. Dla osób rozczarowanych: istnieje pewna prosta sztuczka stosowana przez kwiaciarnie, która polega na sztucznym barwieniu białych róż.

Stosując poniższą metodę, można otrzymać różę w paru kolorach, ale nie oczekujmy wyglądu rodem z chińskiej oferty. Oprócz białej róży będziesz potrzebować 4 wąskich naczyń, bardzo ostrego noża oraz czterech barwników spożywczych (czerwony, niebieski, zielony, żółty). Jak to działa? Woda naczyniami rośliny wędruje do płatków, tam osadza się rozpuszczony w niej barwnik. Barwione w ten sposób róże są nieco mniej trwałe, ponieważ barwniki zaburzają procesy fizjologiczne roślin.

  • Do wazonów wlej wodę i rozpuść barwniki (w każdym wazonie inny barwnik, im więcej barwnika tym bardziej intensywny będzie kolor). Naczynia umieść blisko siebie.
  • Ostrym nożem odetnij pod kątem kawałek łodygi, a następnie rozetnij łodygę wzdłuż na 4 części.
  • Każdą z części łodygi umieść w osobnym naczyniu, poczekaj, aż kwiat wchłonie barwniki.
  • Odetnij rozwarstwioną część łodygi i włóż różę do czystej wody