Niektóre z roślin, które popularnie sadzone są w ogrodach potrafią być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Z pozoru niewinnie wyglądające mogą powodować bolesne zatrucia, a nawet śmierć. Niektóre z nich sadzone są w parkach, w sąsiedztwie placów zabaw oraz przedszkoli. Niebezpieczne rośliny to nie tylko te zawierające groźne substancje chemiczne, ale również rośliny kłujące bądź parzące i fotouczulające. Poniżej przykłady 10 roślin, na które powinniśmy uważać, zwłaszcza, że niektóre z nich są wizualnie bardzo atrakcyjne, kuszą kolorami oraz smacznie wyglądającymi owocami. W Polsce niemal 75% zatruć elementami roślinnymi dotyczy dzieci.
Niebezpieczne rośliny
- Konwalia majowa – ta roślina o pięknym zapachu posiada substancję z grupy glikozydów (kardenolid), w związku z tym cała roślina jest silnie trująca, jej spożycie już w niewielkiej dawce wywołuje silne bóle brzucha i torsje, a większe ilości mogą powodować zaburzenie czynności serca, a nawet śmierć. Czerwone owoce konwalii potrafią być atrakcyjne dla dzieci.
- Tulipan – mało kto zdaje sobie sprawę, że ta piękna i popularna roślina może mieć cokolwiek wspólnego z trucizną. Tulipany również zawierają alkaloidy (tulipina). Substancja ta występuje w prawie całej roślinie (nie ma jej w płatkach), ale największe jej stężenie stwierdzono w cebulkach. Ogrodnikom doradza się, aby podczas wykonywania prac związanych z tulipanami zakładali rękawice ochronne.
- Cis – wszystkie gatunki cisów są silnie toksyczne. Trująca jest niemal cała roślina, oprócz czerwonych osnówek (miękka otoczka nasiona), ta jest przysmakiem ptaków. Mówi się, że to najniebezpieczniejsza roślina w naszym kraju, zjedzenie jej już w niewielkich dawkach poraża układ oddechowy, wywołuje torsje, zaburza pracę organów oraz serca. Największe stężenie trującego alkaloidu (taksyny) znajduje się w igłach w okresie zimowym.
- Glistnik jaskółcze ziele – nie jest to roślina, którą sadzi się w ogrodzie w celach dekoracyjnych. Ten popularny chwast rozsiewa się bardzo szybko i ma niewielkie wymagania siedliskowe. Ma również zastosowanie w ziołolecznictwie. Charakterystyczna cechą tej rośliny jest żółtopomarańczowy sok znajdujący się wewnątrz tkanek, ciecz ta używana jest do leczenia kurzajek. Glistnik zawiera alkaloid, spożycie nadmiernej ilości ziela prowadzi do niepokojących dolegliwości od strony układu pokarmowej, zaburzeń świadomości i problemów z układem krążenia.
- Trzmielina pospolita i jej ogrodowe odmiany – cała roślina jest toksyczna, ale na uwagę zasługują jej oryginalne owoce. Są to czterograniaste torebki o jaskraworóżowej barwie, ze środka wystają nasiona w pomarańczowych osnówkach. Szacuje się, że zjedzenie około 30 owoców jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka.
- Naparstnica purpurowa – nazwę swoją zawdzięcza kwiatom, które wyglądem przypominają naparstek, roślina kojarzona jest z krajobrazami ogródków wiejskich. Ma zastosowanie w medycynie z powodu szeregu zawartych w niej alkaloidów, nawet dotykanie rośliny może spowodować silne zaczerwienienia skóry oraz nudności. Spożycie jej w większych dawkach powoduje w rezultacie zatrzymanie akcji serca.
- Glediczia trójcierniowa – nieco mniej popularne drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, sadzone niekiedy w parkach i ogrodach publicznych. Roślina nie jest trująca, ale nieprzyjemny i niebezpieczny może być kontakt z nią. Pień oraz konary wyposażone są w bardzo ostre i długie (nawet do 20 cm), zgromadzone w pęczki ciernie, które potrafią boleśnie wbić się w ciało.
- Bieluń dziędzierzawa – przedstawiciel rodziny psiankowatych, kuzyn ziemniaka. Roślina w naszym klimacie dziko występująca, ale często sadzona też w ogródkach wiejskich. Nie trzeba wspominać o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą eksperymentowanie z jej halucynogennymi właściwościami, już spożycie 5 nasion może zakończyć się śmiercią w przypadku dziecka.
- Śnieguliczka – to dorastający do niewielkich rozmiarów krzew, strzelające po ściśnięciu białe owoce, którymi często bawią się dzieci są charakterystyczne dla tej rośliny. Po zjedzeniu owoców mogą pojawić się objawy zatrucia, bóle głowy oraz senność.
- Bluszcz pospolity – uczulające i trujące pnącze, które doskonale czuje się w zacienionych ogrodach. Roślina jest podrażniająca i toksyczna z powodu występujących w niej saponin. Kwiaty i owoce pojawiają się rzadko, ale granatowe jagody mogą być przypadkowo spożyte przez dzieci. Do prac pielęgnacyjnych przy bluszczu zaleca się używanie rękawic.