Rodzaj Syngonium należy do rodziny Araceae. Polska nazwa dla tej rośliny to zroślicha. Z tego rodzaju wyróżnia się 14 gatunków roślin, które pochodzą z Afryki  Południowej i Środkowej. Roślina jest blisko spokrewniona z Filodendronami, potrzebuje więc podobnej pielęgnacji. Jest jednak bardziej wymagająca i trzeba zapewnić jej więcej opieki.  Uważa się, że okazy o liściach zielonych są prostsze w uprawie i nieco szybciej rosną.

Najczęściej spotykamy Syngonium podophyllum. To gatunek mniejszy, o zwartym pokroju. Na rynku dostaniemy odmiany:

  • ’White Butterfly’ – najpopularniejsza odmiana, liście są jasne z delikatnym ciemnozielonym obrzeżeniem.
  • ‘Emerald Green’
  • ‘Albolineatum’ – odmiana o jasnozielonych liściach z białymi przebarwieniami, nerwy są jasne.
  • ‘Pixie’ – odmiana karłowa, liście z jasnymi przebarwieniami, pokrój zwarty. [zdjęcie]
  • ‘Tricolor’ – liście w trzech kolorach zieleni.
  • ’Berry Allusion’ – liście są jasnozielone, ciemniejsze brzegi blaszki liściowej, unerwienie w kolorze różowym.
  • ‘Neon Robusta’- liście są bladoróżowe.
  • ‘Maria’ – liście bardzo zróżnicowane, od ciemnej zieleni do jaskrawej czerwieni, czerwone unerwienie.
  • ‘Golden Confetti’ – odmiana kolekcjonerska, liście jaskrawe z cytrynowym ubarwieniem. Na roślinie pojawiają się brązowe lub różowe łatki.
  • ‘Arrow’ – liście w kształcie strzały, dwukolorowe – z ciemnozielonym wzorem.
  • ‘Roxana’ – odmiana rzadziej spotykana, liście są szarozielone, miejscami bladoróżowe. Liście raczej zaokrąglone.

Roślina rocznie tworzy od 6-7 liści lub przyrasta około 30 cm. Zroślicha wymaga stanowiska jasnego, intensywne światło może uszkadzać roślinę. Odmiany o liściach ciemniejszych tolerują lekki cień. Optymalne temperatury dla wzrostu Syngonium to 18-24°C. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Maksymalna temperatura latem może wynosić 24°C.

Podlewanie i nawożenie:

Latem bardzo ważne jest regularne podlewanie oraz codzienne zraszanie liści. W gorącym okresie roślinę należy podlewać nawet 3 razy w tygodniu. Zimą wystarczy raz na tydzień (w zależności od temperatury w pomieszczeniu). Aby zapewnić komfort wilgotnościowy można umieścić roślinę na keramzycie z wodą, tak aby korzenie nie miały bezpośredniego dostępu do wody. Roślina źle znosi nabłyszczania, regularne spryskiwanie przegotowaną, miękką wodą sprawia, że nie trzeba jej przecierać z kurzu. Najlepiej nawozić jedynie latem, co 21 dni.

Rozmnażanie rośliny

Syngonium rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych, które najlepiej pobierać wiosną. Z rośliny matecznej odcina się 15 cm sadzonki. Sadzonka powinna mieć przynajmniej 1 parę zdrowych liści. Pęd traktuje się ukorzeniaczem i umieszcza się w podłożu (torf + piasek), pęd wciska się głęboko w podłoże, aż po samą blaszkę liściową. Pojemnik podlewamy, aby ograniczyć parowanie – nakrywamy torebką foliową. W przypadku używania folii trzeba pamiętać o codziennym zdejmowaniu jej przynajmniej na 5 minut (wymiana gazowa). Po 21 dniach sadzonki powinny być ukorzenione – można przesadzić do doniczek.

Coś jest nie tak z moim Syngonium

Zroślicha jest rośliną niezbyt prostą w uprawie, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków do wzrostu będzie marnieć lub chorować. Najczęstszym błędem jest zbyt niska wilgotność powietrza.

  • Brązowe plamy na liściach Syngonium – zbyt niska wilgotność powietrza. Postaw doniczkę na podstawce z keramzytem i nalej tam wody. Codziennie spryskuj liście miękką wodą.
  • Liście są jasne, pokryte pajęczynką  od spodu – przędziorek. Roślina jest często atakowana przez przędziorki. Zwiększenie wilgotności powinno pomóc.
  • Łodygi są nienaturalnie długie (duże odstępy między liśćmi) – roślina ma za ciemno, znajdź jej słoneczne miejsce.
  • Plamistość liści – choroba może rozwinąć się, kiedy roślina jest zbyt często podlewana. Na liściach pojawiają się wodniste i brązowe plamy, wkrótce cała roślina zamiera. Należy ograniczyć podlewania i usuwać chore liście. Poleca się wymienić podłoże na nowe.
  • Białe kłaczki na spodzie liści – to wełnowce. Przy odrobinie cierpliwości owady można usunąć przy pomocy wacika nasączonego denaturatem.

D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Multico i PWRiL, Warszawa 1993