Najłatwiejsza i najszybsza metoda rozmnażania roślin zielnych to ukorzenianie pędów pozyskiwanych ze starszych egzemplarzy roślin matecznych. Roślina mateczna powinna być zdrowa i dobrze zaaklimatyzowana. Dzięki temu zwiększamy szansę na pozyskanie zdrowych i ukorzenionych roślin.

Zazwyczaj wystarczy czysta woda, słoik oraz ucięte pędy. Niekiedy przyda się ukorzeniacz i specjalnie przygotowane podłoże.

Rośliny, które łatwo się ukorzeniają

Materiałem rozmnożeniowym  jest LIŚĆ, sadzonki liściowe możemy z łatwością pozyskiwać z:

  1. Sępolia fiołkowa
  2. Skrętnik
  3. Papirus
  4. Peperomia
  5. Grubosz
  6. Aloes
  7. Begonia
  8. Większość sukulentów liściowych

W tej metodzie wykorzystuje się całe blaszki liściowe roślin wraz z ogonkami. Przyda się również podłoże do ukorzeniania, mogą być to gotowe mieszanki lub własnoręcznie przygotowane. W tym celu używa się torfu wymieszanego z piaskiem w stosunku (1:2 lub 1:1). Podłoże powinno być wolne od nadmiaru soli oraz patogenów. Do podłoża wkładamy liście, ogonki liściowe powinny być wewnątrz podłoża, ale blaszka liściowa powinna być umieszczona ukośnie, może stykać się z ziemią. Dzięki temu korzonki, które roślina wkrótce wypuści będą mogły z łatwością zagnieździć się w podłożu.

Aby ograniczyć parowanie – można pojemnik zakryć workiem foliowym. Trzeba utrzymywać stale, lekko wilgotne podłoże. Po miesiącu lub po dwóch – roślina powinna ukorzenić się.

Sadzonki zielne pozyskiwane z młodych pędów – krótki węzeł

Do rozmnożenia niektórych roślin wystarczy mały ich fragment. Najlepszym przykładem  takiej rośliny jest bluszcz pospolity. Z rośliny macierzystej pobiera się fragment pędu z co najmniej jedynym węzłem (węzeł to miejsce, z której wychodzą liście rośliny). W ten sposób rozmnażamy:

  1. Bluszcz
  2. Hoja
  3. Fitonia

Rośliny umieszczamy w sterylnym podłożu i utrzymujemy stalą wilgotność. Podobnie, jak w przypadku sadzonek liściowych.

Rozmnażanie przy pomocy rozmnóżek

Niektóre rośliny, aż proszą się o rozmnażanie, bo wytwarzają maleńkie roślinki potomne, które mogą być zlokalizowane na końcówkach liści (żyworódka, kalanchoe) lub tworzyć rozłogi na końcówkach pędów (zielistka). Rośliny odrywa, odcina się od rośliny matecznej i umieszcza w nowym podłożu.

Ciekawostki na temat ukorzeniania

  • Do wody lub do podłoża, w którym ukorzenia się rośliny można dodać węgiel aktywny (z apteki). Ma on działanie bakteriostatyczne i odkażające. Dzięki temu jego dodatek zapobiega gniciu roślin.
  • Pocięte gałązki wierzby zawierają w sporym stężeniu auksyny – naturalne fitohormony, które stymulują ukorzenianie roślin. Wierzba działa również bakteriostatycznie.
  • Ukorzeniacze kupne często nie mają w swoim składzie żadnego hormonu stymulującego ukorzenianie, to zwykłe nawozy.
  • Cynamon to przyprawa, która wspomaga proces ukorzeniania, nie ma co prawda żadnych fitohormonów, ale chroni roślinę przed gniciem. Przed wsadzeniem do podłoża końcówkę pędu można obtoczyć w cynamonie.