Owady znajdują się na ostatnim miejscu w łańcuchu pokarmowym, mają za to wielkie znaczenie w zachowaniu równowagi wszystkich ekosystemów. Są nie tylko zapylaczami, ale również wpływają na obieg materii organicznej, są źródłem pokarmu dla zwierząt, ograniczają liczebność szkodników roślin użytkowych i ozdobnych. Przyjazny ogród jest doskonałym sposobem na stworzenie atrakcyjnego zakątka, w którym fauna i flora żyją ze sobą w harmonii.
Z roku na rok obserwuje się spadek liczebność populacji owadów pożytecznych. Główną rolę w tej zbrodni przypisuje się człowiekowi. Niszczymy naturalne siedliska, a nasze ogrody zaczynają wyglądać, jak z katalogu. Zbyt częste koszenie trawy sprawia, że pszczoły murarki tracą swoje siedliska oraz źródła pokarmu.
Grabienie i usuwanie liści z ogrodów powoduje brak kryjówek dla owadów owadożernych. Unikanie wysiewania roślin jednorocznych sprawia, że nasze ogrody przestają być atrakcyjne dla owadów odżywiających się nektarem oraz pyłkiem, o nieprzemyślanych opryskach nie będę nawet wspominać.
Jeśli uzmysłowimy sobie, co będzie z bioróżnorodnością za kilkanaście, kilkadziesiąt lat możemy wpaść w niemałą panikę. Podobnie jest z ptakami. Człowiek wypycha ptaki ze swoich środowisk, niszczy ich naturalne kryjówki, pozbywa się roślin, które zapewniają im pożywienie podczas zimy.
Co możemy zrobić, aby nasza przestrzeń zielona stawała się bezpieczna i atrakcyjna dla zwierząt dzikich?
Ogród, który ma być odwiedzany przez ptaki, powinien mieć źródło wody. Może to być strumyk, niewielka ptasia fontanna lub staw. W ogrodzie przydomowym możemy sami zaopatrzyć ptaki w pojemniki z wodą, kiedy nie mamy możliwości lub chęci posiadać stawu. Zbiornik z wodą powinien być ustawiony w miejscu osłoniętym od hałasu, ruchu ulicznego, ale musi do niego docierać światło słoneczne.
Najprostsze źródła wody dla ptaków oraz owadów to wiadra z wodą postawione w różnych miejscach w ogrodzie. Do środka można wsadzić rośliny wodne, z wystającymi częściami nadziemnymi — to sprawi, że owadom będzie łatwiej korzystać z wody.
Jeśli planujemy wykorzystać większy pojemnik (wannę, metalową miednicę lub nieużywaną piaskownicę) – wypełnijmy dno kamieniami, patykami, dzięki temu stworzenia nie będą się topić.
Mniej betonu więcej kamieni i trawy, czyli przyjazny ogród
Bardzo kontrowersyjny pogląd, ale coraz większa urbanizacja obszarów wiejskich sprawia, że odpływ wody deszczowej jest mniejszy. Woda, zamiast trafiać do gleby, trafia do ścieków. Chociaż w przypadku ogrodów przydomowych nie ma to tak wielkiego znaczenia, jak w parkach miejskich oraz na rynkach. Nowoczesna architektura krajobrazu miejskiego stawia na tworzenie łąk kwietnych w miastach, korytarzy dla owadów, zastępuje się beton oraz bruk kamieniami i żwirem lub trawnikiem. Coraz więcej polskich miast gromadzi i wykorzystuje deszczówkę. Stawianie na zielone rozwiązania obniża temperaturę, zwiększa wilgotność powietrza oraz smog. Tym samym tworzy się przyjazne środowisko dla zwierząt.
Przyjazny ogród lub park jest miejscem do letniego wypoczynku — temperatura w takim miejscu jest niższa, a wilgotność większa, dzięki temu można się ochłodzić i uciec od skwaru.
Urokliwe kryjówki dla zwierząt w przyjaznym ogrodzie
Grabimy liście w ogrodzie, oddajemy je do kompostowania lub samodzielnie kompostujemy. Warto jednak w paru miejscach w ogrodzie pozostawiać kupki niezebranych liści. Stanowi to doskonałe miejsce zimowania dla zwierząt, owadów. Naturalistyczne ogrody, w których leżą stare, butwiejące pnie są uwielbiane przez ptaki, małe ssaki oraz owady. Stary drzewostan zamieszkiwany może być przez nietoperze, a jeśli nie posiadamy takich nasadzeń w ogrodzie – możemy zakupić gotowe budki dla nietoperzy i hotele owadzie. O korzyściach wynikających z posiadania tych ogrodowych nieruchomości już pisałam.
Bluszcze wijące się po drzewach lub altanach są schronieniem dla ptaków, ale też źródłem pokarmu. Tak samo berberysy, kaliny, głogi i inne drzewa i krzewy, które posiadają owoce. W naszym ogrodzie zimą przebywają bażanty, które żywią się niezebranymi przez nas jabłkami. Drzewa i krzewy owocujące stanowią świetne zimowe źródło pożywienia dla ptaków. O tej porze roku spotykamy kosy, synogarlice, wróble i sikorki, które korzystają z owoców i nasion.