W niektórych częściach kraju, na niezbyt urodzajnych, piaszczystych glebach, nie wszystkie rośliny radzą sobie bez naszej ingerencji. Wymagają systematycznego nawadniania oraz użyźniania gleby. Nie wszyscy mają na to czas oraz ochotę, w ekologicznych ogrodach do podlewania używa się przeważnie zebranej wody deszczowej lub pochodzącej z przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości podlewać roślin – zaprojektujmy suchy ogród.

Nazwa brzmi mało zachęcająco i raczej kojarzy się z czymś pozbawionym zieleni i uroku, ale nic bardziej mylnego. Suchy ogród może być piękny i bardzo dekoracyjny, będzie wymagał mniej troski i zabiegów, ale dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz zasoby wody w czasie upalnych dni letnich.

Takie ogrody możemy oglądać w krajach, gdzie występuje znaczna ilość upalnych dni, a opady deszczu nie są wystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie konwencjonalnych roślin ogrodowych na wodę.

W Polsce sprawdzą się doskonale na glebach piaszczystych, które nie są zasobne w materię organiczną i nie zatrzymują na dłużej wody. W takich warunkach większość roślin musi być nawadniana, w sezonie letnim nawet codziennie.

Gatunki ziół do suchych ogrodów

Doskonale sprawdzają się popularne zioła zawierające olejki eteryczne. Już sam wygląd rośliny daje nam wskazówkę, że jest ona przygotowana na czasowe niedobory wody. Skórzaste liście rozmarynu mają zredukowaną powierzchnię, są wydłużone i pokryte woskiem.

To przystosowanie roślin do suchego i gorącego klimatu. Czystek posiada liście pokryte gęstymi włoskami, które ograniczają transpirację. W podobnych warunkach poradzi sobie tymianek. Młode rośliny jednak nie są wystarczająco odporne na suszę, dlatego w początkowym okresie wzrostu należy je podlewać. Z okresowym niedoborem wody i z suchym powietrzem poradzi sobie też mięta oraz melisa lekarska, cząber ogrodowy, lubczyk ogrodowy, a także popularna ostatnio kocanka włoska i lawenda wąskolistna. Jako tło dla roślin można posiać dziewanny i naparstnice.

Trawy do suchej gleby

Najlepszym wyborem będą miskanty chińskie, śmiałek darniowy, turzyce oraz kostrzewy. Rośliny te mogą tworzyć samodzielne kompozycje lub występować w towarzystwie bylin dwuliściennych, lub krzewów. Warto zwrócić uwagę, że gatunki te występują w różnych odcieniach, mogą mieć odmienny pokrój.

Rośliny z ogrodów skalnych

Wiele roślin, które popularne są w ogrodach skalnych, są też dobrym rozwiązaniem w suchych ogrodach. Do najpopularniejszych zalicza się rojniki i rozchodniki, wilczomlecze, sasanki, czyściec wełnisty, krwawniki i jukki.

Krzewy liściaste i iglaste

W warunkach o ograniczonej ilości wody poradzi sobie na pewno jałowiec lub miniaturowe gatunki i odmiany sosen, na przykład kosodrzewina. Na suszę odporne są też berberysy, budleje i perukowce. Młode rośliny wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych, ale po okresie wzrostu będą samowystarczalne.

Ściółkowanie

Ten zabieg w ogrodach samowystarczalnych jest bardzo korzystny. Zapobiega nie tylko stratom wody z gleby w wyniku parowania, ale też ogranicza rozwój roślin niepożądanych, które konkurują z innymi gatunkami o wodę, sole mineralne oraz o słońce. Gruba warstwa żwiru sprawia, że ogród będzie jeszcze bardziej bezobsługowy. Żwir to też doskonały materiał wyznaczający ścieżki w ogrodzie. Przepuszcza wodę i łatwo się „aplikuje”. Wadą jest to, że może być roznoszony przez ludzi i zwierzęta, z czasem trzeba go uzupełniać.  

 Inną metodą ściółkowania w ogrodach jest zasadzenie roślin okrywowych. W przypadku suchego ogrodu nie ma zbyt wielu roślin do wyboru, które świetnie się sprawdzą w tej roli, ale można spróbować z macierzanką piaskową lub z okrywowymi odmianami jałowców.